Sözcü yazarı: Adalet beklediğimiz yargının gözümüzün önünde siyasi iktidarın “rövanş” tahtasına dönüşmesi çok acı!

Sözcü muharriri Deniz Zeyrek, 28 Şubat Davası sanıklarından emekli General Vural Avar’ın Sincan Cezaevi’nde hayatını yitirmesi üzerinden “adalet sistemini” eleştirdi.

“Avar’ın (ve yaşları 74 ile 90 ortasında değişen 10 emekli askerin) sıhhat sıkıntılarına karşın cezaevinde tutulması, ne yazık ki hukuk devletinin değil ‘rövanş’ zihniyetinin eseriydi” diyen Zeyrek, Seyahat Davası kapsamına Osman Kavala ve öteki tutuklular ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bütün davetlerine karşın hala cezaevinde tutulmasını hatırlattı. Zeyrek, “Adalet beklediğimiz yargının gözümüzün önünde siyasi iktidarın ‘rövanş’ tahtasına dönüşmesi hakikaten çok acı” dedi.

Zeyrek, “Aynı vakitte devletin temeli de olan yargı, çağdaş demokrasilerde insan hak ve özgürlüklerini yaşatan en kıymetli güçtür ve büsbütün bağımsız olmalıdır. Yargı mensupları bu şuurla hareket etmedikçe ‘adalet’ kavramı ne yazık ki ülkedeki sıkıntılar listesinde en üst sıralarda kalmaya devam edecektir” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir