Prof. Dr. Naci Görür isyan etti: ‘Daha kaç bin kişinin ölmesi lazım?’

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği “04.17: Türkiye’de Zelzele Gerçeği ve Kriz Yönetimi” toplantısına bir görüntü bildiri gönderdi.

Görür, bildirisinde şunları söyledi:

“Maraş zelzelesi, Gaziantep sarsıntısı beklenen ve bilinen bir sarsıntıydı. Üstelik o sarsıntı bağıra bağıra geldi. Zira o sınır üzerindeki en son sarsıntı 1513 yılında olmuş ve 7,5 büyüklüğünde olduğu düşünülüyordu. 1513 yılından bugüne çok vakit geçmişti. Elazığ sarsıntısı de, o kırılmamış hatta ekstra bir gerilim yüklediğinden kuşkulanarak biz, ‘Maraş’ta zelzele olabilir, dikkat olun’ diye halkı uyarmaya başladık. Bu türlü zelzelelerde, 99’da en az 20 binden fazla insanı bir gecede, 55 saniyede gömüyoruz. 6 Şubat sarsıntılarında tekrar bir gecede 50 bin insanı, 50 bin deniliyor fakat daha fazla olacağından eminim, bu beşerler bir gecede gömüyoruz, çoluğumuzu, çocuğumuzu, kendi insanımızı, kendi canımızı. Ondan sonra, hiçbir şey yokmuş üzere nasıl hayata devam ediyoruz, bu kadar doğal karşılamak, bu kadar umursamazlık nasıl oluyor, onu çözemiyorum.

Depremi oluşturan sistem, bizim ülkemizde 13 milyon sene evvel başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. Zelzeleleri durduramayız ancak sarsıntı dirençli yerleşim alanları oluşturarak zelzelelere canlarımızı kurban etmeyiz. Zelzele dirençli yerleşim alanlarını nasıl yapabiliriz? Bu mümkün mü? Evet, o denli çok komplike, çok olağandışı şeyler değil, o denli çok çok büyük paralara da muhtaçlığımız yok. Türkiye Cumhuriyeti bunları yapabilecek niteliktedir hem maddi imkanları vardır hem teknik imkanları vardır hem de bu işi bilen bilim insanları vardır.

‘Daha kaç bin kişinin ölmesi lazım?’

Kenti, zelzele dirençli yapmak için o kentin bileşenlerini sarsıntı dirençli yapmak lazım. Kentin bileşenleri dediğimiz vakit da idare ve idare sistemi, halk, altyapı, yapı stoku, etraf ve ekosistem ve iktisat. Zelzelesi ciddiye almak için daha binlerce insanın ölmesini beklemeyelim. Ne idare beklesin ne de halkımın kendisi beklesin. Burada halkıma da biraz kahrediyorum, sizin kendi can güvenliğinize, çoluk çocuğunuzun güvenliğine sahip çıkmanız için daha kaç bin kişinin ölmesi lazım?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir