Ölümsüz olmak istiyorsanız sadece 7 yıl daha dayanmanız yeterli

Bilgisayar bilimcisi ve fütürist Ray Kurzweil, insanlığın ölümsüzlüğe ulaşacağı ve yapay zekanın (AI) tekilliğe kavuşacağı vakti varsayım eden özel vakit çizelgeleri hazırladı. Şayet varsayımları yanlışsız çıkarsa, sonsuza dek yaşama talihiniz için önümüzdeki yedi yılı atlamanız kâfi olabilir.

ABD’li fütürist Ray Kurzweil, 2029 yılından itibaren ölümsüzlüğün gerçek olacağını argüman etti. 2045 yılına gelindiğinde ise, yapay zeka insan zekasından bin kat daha zeki olacak.

DAHA EVVEL DE DEĞİŞİK VARSAYIMLARDA BULUNMUŞTU

Kurzweil, 1990’da bir bilgisayarın 2000 yılına kadar insan dünya satranç şampiyonlarını yeneceğini yanlışsız bir formda varsayım etmesi, taşınabilir bilgisayarların ve akıllı telefonların yükselişi, daha fazla kablosuz teknolojiye geçiş ve internetin muazzam yükselişi aşikâr olmadan evvel yükseleceğini öngörmesi ile teknoloji hakkında kestirimlerde bulunma konusunda makul bir geçmişe sahip.

2010 yılında, nasıl ilerlediklerini görmek için 20 yıl evvel yaptığı kestirimleri de gözden geçirdi. O incelemede, 1990’da 2010’a giden yıllarla ilgili yaptığı 147 iddiadan 115’inin “tamamen doğru” olduğunu, öbür 12’sinin temel olarak hakikat olduğunu ve sırf 3’ünün büsbütün yanlış olduğunu söyledi. Elbette, 2009 yılına kadar şoförsüz araçların kullanımda olacağı üzere kimi kestirimleri pek hakikat değildi.

Dolayısıyla, ölümsüzlük savları yürekli olsa da (ve yanlış olma ihtimali hayli yüksek görünse de), büsbütün göz arkası edilmemeli. Kurzweil bir müddettir bunun üzere yavuz kestirimlerde bulunuyor ve başlangıçta belirlediği tarihlere epeyce yakın bir formda iddiaları gerçekleşiyor.

Chip’te yer alan haberde Kurzweil, 2017’de Fütürizm’e “2029, bir yapay zekanın geçerli bir Turing testini geçeceği ve hasebiyle insan zekası düzeylerine ulaşacağı için kestirim ettiğim dengeli tarih” demişti ve devam etmişti: “Etkin zekamızı, yarattığımız zekayla birleşerek milyarlarca katına çıkaracağımız ‘Tekillik’ için 2045 tarihini belirliyorum.”

2030 YILINDA HERKES ÖLÜMSÜZ OLABİLİR

Ölümsüzlük açısından Kurzweil, 2030 yılına kadar “insan ömür beklentisinin” geçen “her yılda bir yıldan fazla” uzatabileceğimize inanıyor. Bunun bir kısmı (15 yıl sonra tekilliğe yanlışsız ilerleme) nanobotların kan dolaşımımızda akması, tamiratlar yapması ve beynimizi buluta aktarmamız ile gerçekleşecek. Bu olduğunda, anılarımızı yedeklemenin yanı sıra direkt beynimizden görüntüler (veya e-posta) gönderebileceğiz.

Kurzweil’in kanısına nazaran, tekillik korkulacak bir şey değil, insanları güzelleştirecek ve sonunda bizi “tanrısal” yapacak bir şey. 2015 yılındaki açıklamasında “Daha komik olacağız. Daha seksi olacağız. Sevgi dolu hisleri tabir etmede daha yeterli olacağız” demişti ve eklemişti: “İki saniyeliğine 10.000 bilgisayara erişmek istersem, bunu kablosuz olarak yapabilirim ve [hesaplama gücüm] bulutta kendisini on bin kat çoğaltır. Neokorteksimiz ile bunu yapacağız.”

Nanobotlar, ilaç yüklerini beyin tümörlerine iletmek için kullanıldı, fakat önümüzdeki birkaç yıl içinde kıymetli ilerlemeler gerçekleşmediği takdirde yedi yıl içinde bu noktaya nasıl ulaşabileceğimizi görmek sıkıntı. Beyin-bilgisayar arayüzleri, felçli hastaların zihinlerini kullanarak cümleleri heceleyebilmeleri ve maymunların (nihayet) Pong oynayabilmesiyle kıymetli ölçüde ilerleme gösterdi.

Ancak Kurzweil’in tanımladığı üzere, insan-yapay zeka etkileşimlerinin büyük ölçüde standart bir halde gerçekleştiği gelecekten çok uzak gözüküyoruz. Haklı olup olmadığını yalnızca vakit gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir