Milyonların beklediği gün geldi: Sosyal konut projesi yarın başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de açıkladığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımı “İlk Konutum Birinci İş Yerim” projesinin birinci etabının temelleri 40 gün sonra 25 Ekim tarihinde atılıyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) eliyle hayata geçirilen “İlk Meskenim Birinci İş Yerim” projesi kapsamında 17 vilayette 5 bin 615 toplumsal konutun birinci temelleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakleriyle Ankara’nın Sincan ilçesinde düzenlenecek toplu merasimle atılacak. Projeye başvuran vatandaş sayısı 7,5 milyonu aşarken, resmî müracaatları tamamlanan talep sayısı 4 milyon 900 bine ulaştı. Birinci müracaat tarihi 10 Ekim’den bu yana konut hedefli arsa ve iş yeri için arsa başvurusu 525 bini bulurken iş yerine ise 45 bin kişi müracaat yaptı.

Yüzyılın projesinde birinci toplumsal konut temellerinin atılmasında son güne gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların heyecanla beklediği “İlk Meskenim Birinci İş Yerim” projesinin birinci temellerini coşkulu bir merasimle 25 Ekim’de Ankara’nın Sincan ilçesinde atacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de kamuoyuyla paylaştığı Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağı “İlk Konutum Birinci İş Yerim” projesi 81 vilayette 500 bin toplumsal konut, 1 milyon konut maksatlı arsa, 50 bin iş yeri olarak vatandaşlara sunulacak.

İlk Konutum projesinde birinci etapta 250 bin toplumsal konut kapsamında Ankara’da 2 bin 171, Kırşehir’de 458, Yozgat’ta 141, Konya’da 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’da 158, Elazığ’da 88, Tunceli’de 118, Erzurum’da 158, Amasya’da 87, Bolu’da 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’da 364, Uşak’ta 158, Manisa’da 78, Aydın’da 265, ve Muğla’da 154 konut olmak üzere 5 bin 615 konutun birinci temelleri atılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesine ait tüm ayrıntıları şu biçimde açıkladı:

“YÖRESEL VE YATAY MİMARİ OLARAK İNŞA EDİLECEK”

“İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” projesiyle vatandaşlar; sarsıntıya güçlü, temelleri sağlam, inançlı konutlarında huzur içerisinde yaşayabilecek. Proje kapsamındaki konutlarda mahallî ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar 5 katı geçmeyecek formda yapılacak. Etraf dostu yapı materyallerinin kullanılacağı konutlar sıfır atığa, güç verimliliğine ve yenilenebilir güç sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

Vatandaşlar, 2+1 konutlara 240 ay vade ile aylık 2 bin 280 lira taksitle sahip olabilecek. 3+1 konutlara ise 240 ay vade ile aylık 3 bin 187 lira taksitle erişebilecek. 

“İlk Meskenim Birinci İş Yerim” projesinin birinci etabında yer alan 250 bin toplumsal konut için 14 Eylül’de başlayan müracaatlar 31 Ekim’e kadar devam edecek.

e-Devlet üzerinden yapılan müracaatlar ise 28 Ekim’de sona erecek.

Kuralar etaplar halinde, Mart 2023’e kadar çekilmiş olacak.

“VATANDAŞLAR, UYGUN FİYATLI KONUTLARA SAHİP OLABİLECEK!”

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili hudutları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden yahut projenin uygulanacağı vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının üzerine ülke sonları içerisinde tapuya kayıtlı konut bulunmayan, daha evvel TOKİ aracılığıyla mesken satın almamış, 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek.

SOSYAL KONUTLAR İÇİN BİR HANEDEN TEK MÜRACAAT ALINABİLECEK.

Aynı hane içerisinde eşler ortasında yalnızca bir müracaat kabul edilecek.
Tıpkı hanede, 18 yaşından büyük gençler ise kendileri için farklı bir müracaat yapabilecek.
Toplumsal konutlarda gençlere yüzde 20, emeklilere yüzde 20, şehit yakınları ve gazilere yüzde 5, yüzde 40 ve üzerinde manisi bulunan vatandaşlara da yüzde 5 kontenjan ayrılacak.

Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç müracaatta bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması kaidesi aranacak.
Müracaat bedeli ise 500 lira olarak belirlenmiştir.

SON MÜRACAAT TARİHİ 31 EKİM!

“İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” projesi kapsamında toplumsal konutlara başvuran vatandaşımızın sayısı 7,5 milyonu aşarken resmî müracaatları tamamlanan talep sayısı 4 milyon 900 

Vatandaşların kendi konutlarını yapabilmesi ismine hayata geçirilen “İlk Konutum Arsa” projesi kapsamında 350 milyon metrekare alanda 81 vilayet, 694 ilçede 1 milyon konut emelli arsa sunulacak.

“‘İLK KONUTUM ARSA’ PROJESİNDE KENDİ KONUTUNU YAPMAK İSTEYENLERE, 1 MİLYON ALTYAPILI KONUT YERİ FIRSATI!”

Arsa yerleri yüzde 40 kent merkezlerinde, yüzde 60 ilçelerde olacak biçimde belirlendi.

Elektrik, su ve stabilize yol altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış, inşaat yapmaya hazır konut emlakı 2 yılda etaplar halinde tamamlanıp vatandaşlara sunulacak.
Hak sahipleri 2 yıl içerisinde kendi konutlarını inşa edecek.

1 milyon konut yeri müstakil ve müşterek olmak üzere ikiye ayrılıyor. Müstakil konut yerler, en fazla brüt 150 metrekare konut yapmaya müsait 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşacak.

Müşterek konut yerleri ise taban artı 4 ve 5 katı geçmeyecek bina yapmaya müsait olacak. Hak sahipleri çoğunluk sağlar ve inşaat konusunda yardım talep ederse TOKİ Başkanlığı tarafından meskenler için teknik, tüzel ve üretim dayanağı verilecek.

Müstakil altyapısı hazır 350 ila 500 metrekarelik emlak, 1604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeli faizsiz halde vatandaşımızın hizmetine sunulacak.

Müşterek emlak ise 937 liradan başlayan taksit imkânı ve 10 yıl vade ile faizsiz vatandaşlara sunulacak.

Arsa tahsis bedelinin 1/10’u peşin geriye kalanı 9 yılda tercihe nazaran aylık yahut yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenebilecek.
Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, kontrat imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Taksitler, peşinat fiyatı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle yahut aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Lakin mukavele etabında aylık ya da yıllık mukavele tiplerinden yalnızca biri tercih edilecek.

Planları onaylanan hak sahibi belirli olan yerlerin tapuları aralık ayı prestijiyle verilmeye başlanacak.

ARSALARIN ALTYAPI ÇALIŞMALARINI TOKİ BAŞKANLIĞI YAPACAK

“1 Milyon konut yerine başvurmak için aranan koşullar nelerdir?”

Kendi meskenini yapmanın hayalini kuran vatandaşlara yönelik 1 milyon konut yeri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, başvuracağı belediyenin hudutları içerisinde ikamet etme koşulları aranıyor.

Arsada ek kontenjan bulunmuyor.

Aylık hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları), en fazla net 16 bin lira İstanbul için 18 bin lira olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları, müracaat tarihi prestijiyle besin, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı)
Birebir hanede 18 yaşından büyük gençler bağımsız olarak başvurabilir.
Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin yahut ergin olmayan çocuğunun rastgele bir belediye sonu içinde konut yapmaya müsait yere yahut rastgele bir yerde bir konut yahut apartmanın farklı bir dairesine karşılık olan arsa hissesine (kat irtifakı tapusu) sahip olmaması kaidedir.

Müracaat bedeli ise 500 lira olarak belirlenmiştir.

“Konut başvurusu yapan yere da müracaat yapabilecek mi?”

Sosyal konut projesine başvuran vatandaşlar, arsa projesine de başvurabilir. Şayet bireye, kurada hem konut hem de arsa çıkarsa yalnızca birini tercih edebilecek.

“Konut yeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar için son müracaat tarihi 7 Kasım!”

Altyapısı hazır konut yeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar 7 Kasım 2022 tarihine kadar müracaatlarını yapabilirler.  Birinci müracaatların başladığı 10 Ekim 2022’den bu yana konut yapmaya hazır emlaka 525 bin kişi başvurdu.

“KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN VATANDAŞLARA EŞSİZ PROJE: BİRİNCİ İŞ YERİM”

“İlk İş Yerim” projesinde birinci etapta 10 bin iş yeri yapılacak. Türkiye’nin 7 bölgesinde 2023-2028 ortasını kapsayan 5 yıllık süreçte 50 bin iş yeri yapılması planlanıyor.

 10 bin iş yerinin ise vilayetlere nazaran dağılımı ise şöyle:

“Ankara 1000, İzmir 700, Adana 500, Bursa 500, Konya 500, Gaziantep 500, Malatya 500, Şanlıurfa 500, Kocaeli 450, Diyarbakır 450, Manisa 350, Eskişehir 350, Kayseri 350, Balıkesir 300, Denizli 300, Mersin 300, Aksaray 270, Erzurum 250, Trabzon 250, Tekirdağ 250, Van 250, Afyonkarahisar 200, Isparta 200, Çorum 200, Sivas 200, Şırnak 150, Kastamonu 100, Samsun 100, Ordu 30.”

İş yeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar için müracaat koşulları şöyle olacak:

T.C. vatandaşı olmak.
Projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı olmak yahut o vilayet sonlarında faaliyette bulunuyor olmak.
Müracaat tarihi prestiji ile 18 yaşını doldurmuş olmak.
Ustalık Evrakı, İşyeri Açma Dokümanı, İlgili Oda Kayıt Evrakı, Vergi Levhası, ve e-Ticaret yapıldığına dair bilgileri gösterir evraklardan birine sahip olmak.
Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde iş yeri olmaması.

29 vilayette 10 bin iş yeri için başvuran vatandaşlar, yüzde 10 peşinat ile 2 bin 633 liradan başlayan taksitle 120 ay vade imkânı ile ödeme yapabilecekler.
Müracaat bedeli 2 bin lira olarak belirlendi.

10 Ekim’de başlayan “İlk İş Yerim” projesi müracaatları 7 Kasım’a kadar sürecek. İş yerine başvuran vatandaşların sayısı ise 45 bini buldu.

900 MİLYAR LİRALIK DEV BİR YATIRIM: “İLK KONUTUM BİRİNCİ İŞ YERİM”

“İlk Konutum Birinci İş Yerim” projesiyle toplamda 900 milyar liralık dev bir yatırım kıymeti 450 alt bölümü tetikleyecek ve 2 trilyon liradan fazla ekonomik bir hareketlilik sağlayacak.

Projeyle tıpkı vakitte yeni iş kapıları açılırken yaklaşık 200 bin şahsa iş imkânı sağlanmış olacak.

“Hayallerindeki yuvaya kavuşmak isteyen vatandaşlar için son müracaat tarihi 31 Ekim!”

“İlk Konutum Birinci İş Yerim Birinci Konutum Arsa” toplumsal konut projesine başvuran vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu aşarken, resmî müracaatları tamamlanan talep sayısı 4 milyon 900 bine ulaştı. Altyapısı hazır konut yeri başvurusu 525 bini bulurken, iş yerine ise 45 bin vatandaş müracaat yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir