Mahinur Özdemir Göktaş kimdir? Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı kim oldu, Mahinur Özdemir Göktaş kaç yaşında, nereli, hangi görevde?

28 Mayıs’ta ikinci çeşidi yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde kurulan kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Göktaş, 1982’de Brüksel’de dünyaya geldi.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Universite Libre de Bruxelles İktisat, Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesinde tamamlayan Göktaş, 2009’da Avrupa’nın birinci başörtülü milletvekili olarak Brüksel Parlamentosuna seçildi.

2019’a kadar Brüksel Parlamentosu Toplumsal Hizmetler Kurulu Başkanvekilliği, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi Başkanvekilliği vazifelerini sürdüren Göktaş, siyasi mesleği boyunca bayan istihdamı, bayan girişimciliği, bayana karşı şiddet ve fırsat eşitliği mevzularında hem Brüksel parlamentosunda hem de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı.

Ayrımcılık ve İslamofobi ile gayrette faal rol üstlenen Göktaş, 2015’te 1915 olaylarına ait Ermeni argümanlarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi ve vazifesini bağımsız milletvekili olarak sürdürdü.

Belçika’da yaptığı çalışmalardan ötürü 2019’da Kral Leopold Devlet Nişanı’na layık görülen Göktaş, 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

2019’dan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Bayan Müracaat Komitesi üyeliği misyonlarını sürdüren Göktaş, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe biliyor. Göktaş, evli ve 2 çocuk annesi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir