KKTC ormanlarını Türkiye’den getirilen “avcı böcekler” koruyacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bu yıl Ada genelindeki ormanlarda tesirli olan çam kese böceklerine karşı Türkiye‘den temin edilen, “terminatör” yahut “predatör” olarak bilinen 2 bin avcı böceği tabiata salmaya başladıklarını bildirdi.

Çam kese böceklerinin tesirli olduğu alanlarda yaptıkları incelemelerde havadan ilaçlama metodunun çok tesirli olmadığını, bu nedenle “terminatör” yahut “predatör” olarak bilinen avcı böceklerle çabaya karar verdiklerini tabir eden Oğuz, “Ormanlarımızı çam kese böceklerine karşı korumak üzere Türkiye‘den getirilen 2 bin avcı böceği tabiata salmaya başladık. Bu bahiste Anavatan Türkiye‘den Orman Genel Müdürlüğünden dayanak alarak KKTC ormanlarının korunması için çalışmaları önemli ve süratli bir halde yürütüyoruz. Kullandığımız formül bilimsel ve doğayı koruyan tesirli bir formül. Türkiye‘den gelen avcı böceklerin birinci kısmını Girne kentinin doğu ve batı bölgelerinde tabiata saldık.” dedi.

“Kışların ılıman geçmesi çam kese böceği popülasyonunu artırıyor”

Oğuz, ormanların çam kese böceğine karşı korunması için yalnızca avcı böceklerle uğraş etmeyeceklerini, bu böcekle beslenen kuş cinsleri için ormanlara hazır yuvalar koyacaklarını kaydetti.

Geçmiş yıllara nazaran bu periyotta hem Rum kesitinde hem de KKTC’de çam kese böceğinin ağır görüldüğüne işaret eden Oğuz, “Kışların ılıman geçmesi çam kese böceği popülasyonunu artırıyor. Bu yıl Ada’da kış ayları ılıman geçti. Ayrıyeten çam kese böceği Akdeniz’de sık görülen bir böcek. KKTC’de çam kese böceği tehlikesi sürüyor, biz gayret ederek bu böceğin tabiatta olması gerekeni kadarını bırakmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, çam kese böceğiyle uğraşta kendilerine dayanak veren Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığına teşekkürlerini sundu.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir