Kılıçdaroğlu: Halkımızın barınma sorunu çözülmeden tek bir yabancı bile konut satın alamayacak

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesaplarından “Kiralar” başlığıyla yayınladığı görüntüde barınma sıkıntısına ait tahlil tekliflerini anlattı.

Konut fiyatları ve kiralardaki yüksek artışa dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Toplu Konut Yönetimi’nin (TOKİ) hedefi dışında kullanıldığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, “TOKİ’yi konut dışında beşli çetelere kaynak aktarmak için diğer işlerde kullandılar. Açıkça söylemek gerekirse orta sınıfı, hele hele fakirleri resmen unuttular. TOKİ’yi de nefessiz bıraktılar” diye konuştu.

Sosyal konut projeleri hazırladıklarını lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Asgari fiyatla geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk konutta oturan vatandaşın kirası taban fiyatın yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta gereksinim sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme şartları sağlanacak. Son gaye, 5 yılda toplumsal konutların sayısını tam 4 katına çıkarmak” dedi.

Yabancılara konut satışını yasaklayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Halkımızın barınma sorunu çözülmeden tek bir yabancı bile konut satın alamayacak. Halkımın barınmak için muhtaçlık duyduğu gayrimenkulün zerresini yabancıya koklatmayacağım. Bu rezilliğe de son verilecek” sözlerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu görüntüde şunları söyledi:

‘2002’DE NÜFUSUN YÜZDE 75’İ MESKEN SAHİBİYKEN, BUGÜN YÜZDE 55’E DÜŞTÜ’

“Sevgili halkım, bu ortalar hepimizi mahveden, darmadağın eden, soframızdaki ekmeğimizden eden kira konusu var. Tabi asıl sorun, Türkiye’nin kangren olmuş barınma sorunu. 2002’de nüfusun yüzde 75’i mesken sahibiyken, bugün bu oran yüzde 55’e düştü. Görüyor musunuz, şu vahim durumu? Yeni nesiller asla mesken sahibi olamıyor. Konut fiyatlarındaki artış, doları ikiye katladı.”

‘ASGARİ FİYATLI ERDOĞAN KAPİTALİZMİNİN ALTINDA EZİLİYOR’

“Maaşlarına uydurma enflasyon sayılarının bile altında artırım alan çalışanların, hele milyonlarca taban ücretlinin mesken sahibi olması mümkün değil, hayal. Bir yıl içinde kiralar, yüzde 197 arttı. Minimum fiyat 8 bin 500 lira iken, bir meskenin kirası ortalama 7 bin 400 liraya çıktı. Bütün bir ay gece gündüz çalış, yüklen yüklen yüklen sonra kazandığın üç kuruşun ikisi kiraya gitsin, bu Erdoğan kapitalizminin altında bu türlü ezil.”

‘KONUT BÖLÜMÜNDEN ÇETELERE SERVET TRANSFERİ YAPTILAR’

“Türkiye’de evlenme yaşının yükselmesinden dem vuran saraylının bu gençler, bu kiraları nasıl ödeyecek sorusuna cevabı yok. Zira sorunu yaratan kendisi. Konut dalını, rant alanına dönüştürdüler. Çetelere buradan gelir ve servet transferi yaptılar. Çeteler semirirken, halk anayasal hakkı olan barınma hakkından dahi mahrum bırakıldı. Bakın, dramatik bir sayı söyleyeyim size: 1984-1999 ortasındaki 15 yılda 1 milyon 139 bin 99 konut yapan TOKİ, son 20 yılda 506 bin 861 konut yaptı.”

‘TOKİ’Yİ DE NEFESSİZ BIRAKTILAR’

“Sizce neden konut sayısı bu kadar düşük? Zira TOKİ’yi konut dışında beşli çetelere kaynak aktarmak için diğer işlerde kullandılar. Açıkça söylemek gerekirse orta sınıfı, hele hele fakirleri resmen unuttular. TOKİ’yi de nefessiz bıraktılar. Konut, barınma, kira krizini çözmek için ‘İkinci Yüzyıl Programı’nı geliştirdik. Millet İttifakı iktidarında Toplu Konut Yönetimi asıl misyonu olan toplumsal konut üretimine odaklanacak.”

‘ASGARİ ÜCRETLİYİ YUVA SAHİBİ YAPACAĞIZ’

“Bu kapsamda Türkiye’de minimum fiyatla geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk konutta oturan vatandaşın kirası minimum fiyatın yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta gereksinim sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme şartları sağlanacak. En son amaç, 5 yılda toplumsal konutların sayısını tam 4 katına çıkarmak. Devlet, mahallî idarelerle altyapısı tamamlanmış arsa üretecek, konutu olmayan vatandaşlara uygun ödeme şartları ile sunacak.”

‘İSTER AYRIMCI İSTER IRKÇI DESİNLER’

“Son olarak da ister ayrımcı desinler ister ırkçı desinler ne derlerse desinler. Halkımızın barınma sorunu çözülmeden tek bir yabancı bile konut satın alamayacak bu ülkede. Halkımın barınmak için gereksinim duyduğu gayrimenkulün zerresini yabancıya koklatmayacağım. Bu rezilliğe de son verilecek. Artık kimse kendi yurdunda garip, öz vatanında parya olmayacak. Bir de tüm bunların üstüne sığınmacıları, 2 sene içinde kendi ülkelerine uğurlandığımda fiyatlar dengeyi bulacak. Ülkemizde konut sahipliği tekrar yüzde 75’lere gelecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir