İzmir’deki depremde balkondan atlayan gençten acı haber

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı Sarsıntı Dairesi bilgilerine nazaran, saat 03.29’da, merkez üssü Buca ilçesi olan, Richter ölçeğine nazaran 4.9 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. İzmirlilerin uykuda yakalandığı zelzele, paniğe neden oldu. Etraf vilayetlerde de hissedilen zelzelenin akabinde kent halkı, toplanma alanlarında ve açık alanlarda vakit geçirdi. Zelzelede bulundukları binalardan atlayan, 1’i ağır olmak üzere 7 kişi yaralandı. Konak Kubilay Mahallesi’ndeki Selahattin Oğlu Camii’nin minaresi de hasar gördü. 20’ye yakın binada ise çatlaklar oluştuğu belirtildi. Zelzele anı ise güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Depremin akabinde toplumsal medyadan açıklama yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Kıymetli İzmirliler öncelikle geçmiş olsun. 4.9 büyüklüğünde olduğu tabir edilen Buca merkezli sarsıntıda vilayetimizde Konak’ta bir cami minaresi dışında hasar ve yüksekten atlama formunda yaralanmalar dışında rastgele bir sorun olmamıştır. Tekrar geçmiş olsun” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Merkez üssü Buca olan 4.9 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde tüm itfaiye takımlarımız devriyede. Konak’ta bir camimizin minaresi yıkıldı. Birinci tespitlerimize nazaran metro, tramvay ve İZBAN tesislerinde bir hasar yok. Ayrıntılı tarama sürüyor” açıklamasında bulundu.

BAKAN SOYLU KENTE GELDİ

Depremden sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir’e geldi. Birinci olarak hasar gören caminin bulunduğu yere giden Bakan Soylu, çalışanlardan bilgi aldı. Bakan Soylu, daha sonra sarsıntının merkez üssü olan Buca’ya geçti. Soylu, Hasanağa Parkı’nda zelzele nedeniyle meskenlerinden çıkıp, açık alanlarda bekleyenlerle sohbet etti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Soylu, “Bu yapı stokunun değişmesi lazım. Allah koruma bu yapı stoku ile İzmir’de zelzeleyle karşılaşırsak anlaşılıyor ki daha büyük külfetlerle karşı karşıya kalacağız. 4.9 sarsıntı ölçüsü biraz evvel değerlendirdik lakin 6.9’luk bir zelzele daha büyük, içimizi acıtacak, ülkemizi üzecek meseleler ve maliyetler oluşturabilir. Bu açıdan buradaki yapı stokunu gördükten sonra bir sefer daha İzmir hakkında oturup kıymetlendirme yapmalı. Tekrar geçmiş olsun. Şu ana kadar bir can kaybı yok. Yaklaşık 20 kadar binada çatlak var. Birtakım hasarlı buna ihbarları kelam konusu, Etraf ve Şehircilik takımları de bu mevzuda tespitlere başladılar” diye konuştu.

‘4 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI’ UYARISI

İl Afet ve Uyum Merkezi’nde Bakan Soylu’nun da katıldığı toplantıda konuşan AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar ise “İzmir sonları içerisinde 17 tanımlanmış faal fayımız var. Şu ana kadar toplam 62 artçı sarsıntı yaşandı. Bunların içerisinde en yüksek olan artçı sarsıntının büyüklüğü 2.7” dedi.

4.9 ile 5.0 büyüklüğündeki sarsıntıların akabinde 4.0 büyüklüğünde artçılar olabileceğini belirten Tatar, “Özellikle vatandaşlarımızın bu mevzuya dikkat ederek hareket etmesinde büyük yarar var. Bilhassa sarsıntının artçı sarsıntılarının muhakkak bir noktada ağırlaştığını, kümelendiğini görüyoruz. Bu da bizim çabucak güneyimizde kalan Buca fayının kuzeyinde bir noktaya düşüyor. Zelzelenin aslında bulunduğu yer, bizim 35-40 kilometre uzunluğundaki Tuzla fayının en kuzeydoğu ucuna düşüyor. Türkiye’de 500 civarında canlı fay olarak tanımladığımız zelzele üretme potansiyeline sahip fay var. Türkiye’nin çabucak hemen her yerinde 4.0- 4.5 büyüklüğünde bir zelzelenin olması, son derece doğal. Bu gerçeği bilmemizde büyük fayda var hasebiyle bu büyüklükteki bir sarsıntıdan sonra panik yapmamak gerekiyor” diye konuştu.

İzmir civarında 17 etkin fay olduğunu hatırlatıp, bugünkü sarsıntının son derece olağan karşılanması gerektiğine dikkat çeken Tatar, “Bunun yanı sıra bilhassa İzmir’de 6.8- 6.9 büyüklüğüne kadar zelzele üretme potansiyeline sahip faylar var hasebiyle bizim bir an evvel İzmir’de yapı stokuna dikkat ederek, hareket etmemiz değer taşıyor” dedi.

BAKAN KOCA: 7 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da İzmir’de meydana gelen sarsıntıya ait Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “İzmir’de yaşanan, büyük bir paniğe yol açan 4.9 şiddetindeki sarsıntıda, aktüel bilgilerimize nazaran can kaybı olmadı. Panik sebebiyle toplam 64 kişi etkilendi. 1’i ağır 7 kişinin tedavisi sürüyor. Sarsıntı, etraf vilayetlerde de hissedildi. Arkadaşlarımız misyon başında. Çok geçmiş olsun” dedi.

Öte yandan minaresi hasar gören mescide gelen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, en kısa müddette yıkacaklarını söyledi. Bölgede paklık çalışmalarına da başlandı. Zelzelede hasar gören yapılar için ise hasar tespit çalışmalarının gerçekleştirileceği öğrenildi.

ERCAN: BATI ANADOLU SON 10 YILDIR ÇOK GERGİN

Depremin akabinde açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan ise “Batı Anadolu son 10 yıldır çok gergin. Olağanda Anadolu’da yüzde 52 ile en çok zelzele beklediğimiz yer Kuzey Anadolu kırığıydı. Lakin son yıllarda Batı Anadolu’da gerginlik artışı kelam konusu oldu. Kızıldeniz’in açılmasıyla Anadolu’nun bu gerginliği taşıyamaması sonucunda kırıklar oluşuyor. Onlardan bir tanesi Sisam sarsıntısı olarak 2020’de oldu. Şu anki sarsıntı İzmir’de korktuğumuz İzmir kırığı üzerinde olmadı. Biz buna orta büyüklükte sarsıntı diyoruz. Sarsıntı yaklaşık 7 saniye sürdü. Kuşadası’nda beni uykudan uyandırdı. Melez ovasındaki yapılaşma çabucak durdurulmalıdır. Bornova-Bayraklı ve Bornova kırığı tesiri altında olan Karşıyaka-Çiğli bölümleri İzmir’in tetikte olması gereken yerlerdir. Buradaki yapıların kentsel dönüşüm kavramı içinde hızlanarak güzelleştirilmesi gerekiyor. Katiyen Bayraklı ve Bornova Ovası’ndaki yapılaşma durdurulmalı. Öncelikli olarak buralar taşınmalı” diye konuştu.

SÖZBİLİR: BUCA FAYI 6’DAN BÜYÜK ZELZELE ÜRETEMEZ

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir de Buca Gölet ile Gaziemir ortasındaki fayın kırıldığını belirtip, “Bizim yaptığımız jeolojik çalışmalara nazaran, bu fay, batıda Tuzla fayına bağlanan bir fay. Eğim atımlı olağan fay çeşidinde. Sisam fayı üzere çalışan bir fay. Bilindiği üzere İzmir’de can ve mal kaybına neden olabilecek zelzele büyüklüğü 6 ve üstü lakin Buca fayı 6’dan büyük sarsıntı üretemez. Panik yaratacak bir durum yok. Buca fayı, 5 kilometre uzunluğunda. Üreteceği sarsıntı de 5 büyüklüğünde. 4.9’luk zelzeleden sonra artçılar başladı. Daha da sürecektir, 3.7 üzere artçı zelzeleler beklenebilir” dedi.

‘BUCA’DA 4 ADRESTE YAŞAYANLAR TAHLİYE EDİLDİ’

İzmir’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde büyükşehir belediyesinden açıklama yapıldı. Açıklamada, sarsıntı sonrası 30 ilçede geniş çaplı hasar tespiti çalışması yapan itfaiyenin, sıva düşmesi, çökme, binada çatlak üzere 21 ihbara müdahale ettiği belirtilirken, “İtfaiye Daire Başkanlığı’nın hasar tespit raporu İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’ne gönderildi. Zelzeleden ötürü minaresi yıkılan Selahattin Oğlu Camiisi’nin etrafına takımlar güvenlik tedbiri aldı. Buca’da oturulamayacak durumda olan 4 adresteki vatandaşlar, itfaiye takımlarının denetimi eşliğinde tahliye edildi. Karşıyaka ilçesinde zelzeleden ötürü bina dış cephesinden düşen sıva nedeniyle gerekli güvenlik tedbiri alındı. Fevzi Paşa Bulvarı üzerindeki tarihi bir yapının duvarından dökülen taşların tehlikeye neden olmaması için binanın etrafına güvenlik şeridi çekildi. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı da gerekli çalışma yapmak üzere Fevzi Paşa Bulvarı’na yönlendirildi. Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Buca’da meskenleri tahliye edilen vatandaşlara battaniye ulaştırıldı, Buca Hasanağa Bahçesi’nde vatandaşlara çorba dağıtıldı” tabirlerine yer verildi.

BALKONDAN ATLAYAN EFE’NİN ANNESİ: DURUMU KRİTİK

İzmir’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki sarsıntıda, 1’inci kattaki konutunun balkonundan atlayan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı öğrencisi Efe Altay Saral (18), Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ağır bakım servisinde tedaviye alındı. Sıhhat durumu ağır olan Efe Altay Saral’ın, sarsıntı sırasında yaşadığı panikle atladığı tabana başını çarptığı öğrenildi. Hastane önünde, oğlundan gelecek düzgün haberi bekleyen Selma Saral, “Oğlum, zelzele sırasında balkondan atlamış. Durumu kritik, çok berbat durumu. Olağanda benim oğlum atlet, oradan inerdi. Herkesten oğlum için dua bekliyorum” dedi.

BALKONDAN ATLAYAN EFE, HAYATINI KAYBETTİ

İzmir’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki zelzelede, konutunun balkonundan atlayan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı öğrencisi Efe Altay Saral (18), ağır yaralı olarak kaldırılıp, tedavi gördüğü Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Hastane önünde Efe’nin vefat haberini alan yakınları gözyaşlarına boğuldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir