İstanbul’da gericiler LGBTİ+ karşıtı miting yaptı

Fotoğraflar: Vedat Arık

İstanbul Saraçhane Parkı’nda dün Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bağlı Fikirde Birlik ve Çaba Platformu’nun düzenlediği “Büyük Aile Buluşması” ismi altında LGBTİ+ aksisi yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe birçok cemaat ve tarikat üyesi de katıldı. Mitingte aile kurumunun taarruz altında olduğu tez edildi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gaye alındı.

Fikirde Birlik ve Uğraş Platformu, “Aileni ve kuşağını koru, sapkınlığa dur de” başlıklı metinle imza topladı. Mitingde konuşan Muharrir Abdurrahman Uzun, “Bu coğrafyayı ayakta tutan şey ailemizdir, kırmızı çizgimiz ailedir. Bunun üzerinden taarruz ediyorlar bize. Bugün Saraçhane’de bu işin fitili ateşlendi, önümüzdeki günlerde Türkiye’nin dört bir yanında bu topluluklar toplanacak” diye konuştu. Nefret eyleminde Vatan Partisi Genel Lider Yardımcısı Meltem Ayvalı ise “LGBTİ+ dayatmasını topraklarımızdan kovacağız İstanbul Sözleşmesi’nde bayanları kullanarak LGBT’yi dayattılar” dedi.

Miting öncesi yapılan dinletiye reaksiyon gösteren bir kişi, “Böyle saçmalık olmaz. Ümmeti Muhammed’e hakaret etmeyin. Biz buraya gitar dinlemeye mi geldik?” dedi. Mitinge katılanlar daha sonra Beyazıt Meydanı’na yanlışsız yürüyüşe geçti. LGBTİ+ aykırısı yürüyüş birçok kesim tarafından da eleştirildi. Bilhassa Onur Haftası Yürüyüşü’nü yasaklayan İstanbul Valiliği’nin bu yürüyüşe müsaade vermesi reaksiyona yol açtı. 

RTÜK DAYANAKLI EYLEM

Son devirde birçok konser ve aktifliğin “güvenlik gerekçesi” ile iptal edilmesinin akabinde bu yürüyüşe müsaade verilmesi tenkitlerin bir öbür odağı oldu. 

Öte yandan yürüyüş için hazırlanan tanıtım görüntüsünde, “Dijital çağda LGBT propagandasının Türkiye’yi ve dünyayı saran bir virüs” olduğu ve “Cinsiyetsizleştirmek, insan jenerasyonunu azaltmak, aile kurumunu yok etmek isteyen global ve emperyalist lobilere ‘dur’ demek istiyorsan, ailemizi, çocuklarımızı ve gelecek kuşaklarımızı korumak için büyük aile buluşmamıza sen de katıl” sözleri yer aldı. Hazırlanan görüntü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) internet sitesinin “kamu spotları” kısmında yer aldı. 

‘PROTESTO HAKKI DEĞİL’

Psikiyatr İstek Erkan aksiyonun protesto değil, nefret hatası içerdiğine vurgu yaptı. Erkan, “Cinsel kimlik, yönelim; katılınmayan bir görüş ya da istenmeyen bir hareket üzere protesto edilecek bir şey değildir. İnsan olmayı protesto edemezsiniz. Bu ayrımcılık ve nefret kabahatidir. Bu ‘protesto hakkı’ değil nefret suçudur” diye konuştu. 

‘ŞİDDETİ TETİKLER’

Hukukçu Kerem Altıparmak, LGBTİ+ zıddı yürüyüşün insan hakları hukuku açısından nefret söylemi olduğunu söyledi. Altıparmak yürüyüşün Avrupa İnsan Hakları Kontratı kapsamında “ifade özgürlüğü” kapsamına girmediğine dikkat çekti.

Altıparmak “Yürüyüş alenen devlet tarafından destekleniyor. Türkiye başka ülkelerle kıyaslandığında çok daha fazla homofobik, transfobik şiddet aksiyonunun gerçekleştiği bir ülke. Yani aksiyonun şiddeti tetikleme ihtimali yüksek. Hedefi esasen LGBTİ+’ları yok etmek. Bu türlü bir insan kümesinin olmadığı, Netflix dizileri ve Batı’nın fonlarıyla yapay olarak oluşturulduğu, bu nedenle bununla gayret edilip, yok edilmesi gerektiği savunuluyor. Tüm bu bilgiler değerlendirildiğinde bugünkü yürüyüşün devletin ceza soruşturması yürütmesi gereken tipte ağır bir nefret söylemi olduğunu düşünüyorum” dedi. 

TWİTTER’DA GÜNDEM OLDU 

LGBTİ+ zıddı yürüyüşe toplumsal medyadan da reaksiyon yağdı. “Nefret Yürüyüşüne Hayır” etiketiyle yapılan paylaşımlar kısa müddette Twitter gündeminde en çok konuşulan hususlar ortasına girdi. Sanatçı Aylin Aslım, “Çocuklara tecavüz ettiler, yürüyüş yapmadınız. Çocukları öldürüp intihar dediler, yürüyüş yapmadınız. Her gün bayanlar ölüyor, yürüyüş yapmadınız” dedi. Athena kümesinin solisti Gökhan Özoğuz ise “Kimin haddine Yaradan’ın yarattığını kendi üzere değil diye yok saymak” eleştirisinde bulundu. SOL Parti Meclis üyesi Alper Taş da “Lafa geldi mi ‘Yaratılanı severiz yaratandan ötürü’ Lakin içiniz, dışınız nefret” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir