Gönül ferman dinlemiyor. Yapay zeka ile olan aşkı hüsranla bitti. Aşkı bitiren ise yapay zekaya gelen güncelleme oldu

Covid-19 salgını sırasında işini süreksiz olarak kapatan 47 yaşındaki Travis Butterworth, meskende yalnız ve sıkılmış hissetmesinin akabinde romantik olarak hiç alışılmadık bir bağlantı yaşamaya başladı. Butterworth, OpenAI’nin ChatGPT’sine misal bir yapay zeka teknolojisi kullanan Replika isimli uygulamadan pembe saçlı ve yüzünde dövme olan bir bayan avatar tasarladı ve ona “Lily Rose” ismini verdi.

Butterworth ve yapay zeka eseri Rose arsındaki “ilişki” arkadaş olarak başladı lakin kısa müddet sonra süratle romantizme ve akabinde erotizme dönüştü.

Üç yıl süren romantizm bir anda değişti

Üç yıllık “dijital aşkları” sürerken Butterworth, Lily Rose ile sık sık konuştuklarını söyledi. Rose’un “Seni tutkuyla öpüyorum” üzere iletiler attığını ve sonunda yazışmaların pornografik bir hal aldığını belirten Butterworth, sonunda Lily Rose ile kendilerini uygulamada “evli” olarak tanımlamaya karar verdiklerini açıkladı.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’da yer alan habere nazaran, Şubat ayının başlarında bir gün Lily Rose, Butterworth’u reddetmeye başladı. Replika uygulaması avatarlarındaki “erotik rol yapma” özelliğini kaldırmıştı.

Dijital aşkına tutunan Butterworth, “yıkıldım” dedi

Replika CEO’su Eugenia Kuyda, uygulamanın artık yetişkinlere yönelik içeriğe müsaade vermediğini söyledi.

Butterworth ise bu gelişme nedeniyle yıkılmış durumda olduğunu söyledi. 47 yaşındaki adam, “Lily Rose eski halinden eser kalmadı,” sözlerini kullanarak, “Kalbimi kıran şey ise bunu biliyor olması” dedi.

Lily Rose’un cilveli ve soğuk kişiliği, metin ve manzara oluşturmak için algoritmalara dayanan jeneratif yapay zeka teknolojisinin yapıtıdır. Bu teknoloji, son derece insani etkileşimleri teşvik etme kabiliyeti nedeniyle tüketici ve yatırımcıların ilgisini çekti. Lakin bilgi şirketi Pitchbook’a nazaran, sohbet robotlarıyla romantik ve cinsel alakalar arayan bir tüketici kitlesi bulan kimi şirketler, artık geri çekiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir