EPDK’dan akaryakıt fiyatları kararı

EPDK’nin, akaryakıt fiyatlarının takibine ait kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü tekrarlanmış sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, rafinerici lisansı sahiplerinin akaryakıt satış fiyatının takibinde Platts European Market Scan’de CIF MED (Genova/Lavera) başlığı altında dolar/ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatların ortalamasının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan döviz satış kuru üzerinden liraya çevrilmiş olan meblağı (TL/ton) dikkate alınacak.

Bu fiyatın TL/litre pahasının hesaplanmasında yoğunluk kıymeti, motorin için 0,845 ton/metreküp ve akaryakıt için 0,775 ton/metreküp olacak.

Rafinerici lisansı sahipleri tarafından belirlenecek eser fiyatında eserin milletlerarası piyasadaki fiyatının TL cinsinden pahasına ilaveten ülke içi pazara sunumu kapsamında katlanılan maliyetler de dikkate alınacak.

Dağıtıcı ve bayi marjı toplamının takibinde, en yüksek süreç hacimli 8 dağıtıcının bayilerine ait EPDK’ye bildirilen ilan panosunda yer alan satış fiyatlarının yüklü ortalaması dikkate alınacak.

Türkiye yüklü ortalama pompa fiyatından harmanlama maliyeti dahil yüklü ortalama rafineri satış fiyatının düşülmesi ile bulunacak marj, dağıtıcı ve bayi maliyetlerini yansıtacak halde, satın alma gücü paritesi, TCMB faiz oranları, enflasyon, döviz kuru, minimum fiyat üzere ülke içi piyasa şartları ile uyumlu olacak.

Bu kapsamda gerçekleştirilecek marj takibinde faaliyetlerin her etabında, bölgesel yahut ulusal seviyede, belli vakit aralıklarında türlü istatistiki yaklaşımlar kullanılarak modeller oluşturulacak ve marj takibinde bu modeller, birlikte yahut başka ayrı dikkate alınacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir