CHP’li Bülbül: Limanların 49 yıllığına özelleştirilmesi vatana ihanettir

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, limanların 49 yıllığına kiralanmasıyla ilgili teklife reaksiyon gösterdi, “Siz 49 yıllığına kimin malını kime veriyorsunuz? Anayasaya ters davranıyorsunuz. Bu açık ve net vatana ihanettir” dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda AKP’nin Elektrik Piyasası Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 14 saat süren görüşme sonrasında AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi. Limanların mukavele mühletinin 49 yıllığına uzatılmasını da öngören torba kanun teklifi kuruldan geçti. Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasını sağlayan unsur ise muhalefetin itirazları sonucu tekliften çekildi.

TBMM Adalet Kurulu üyesi olan CHP’li Bülbül, Sanayi Komisyonu’ndaki görüşmelere katıldı ve kanun teklifinin Anayasa’ya karşıtlıklarını sıralayarak, limanların özelleştirilmesine dair kanun hususuyla ilgili şunları söyledi:

“Anayasa 138’nci husus ‘Yasama ve yürütme organları ile yönetim, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve yönetim, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez’ diyor. Anayasa Mahkemesi limanların özelleştirilmesiyle ilgili daha evvel iptal kararı vermişken, siz tıpkı teklifi tekrar getiriyorsunuz. Anayasa’yı ihlal edilmiş oluyor. Bir hukukçu olarak artık her komitede, her gelen yasa teklifinde Anayasa’ya tersliklerden bahsetmekten ben yoruldum, sizler getirmekten yorulmadınız.”  

“Bu açık olarak vatana ihanettir”   

 “Siz 49 yıllığına kimin malını, kimin toprağını kime veriyorsunuz? Bu türlü bir şey kabul edilemez. Bu açık ve net olarak vatana ihanettir. Siz anayasaya karşıt davranıyorsunuz. Artık limanların işletmesini özelleştirme ismi altında ihalesiz bir formda, mevcut mukavelelerin uzatılması yoluyla 49 yıllığına kadar periyot yapmak istiyorsunuz.  AKP iktidarında 20 yıldan beri 70 milyar dolarlık özelleştirme yaptınız, nerede o para? Yollara mı verdiniz hayır yolları da garanti karşılığı yaptırdınız. Bugün kur muhafazalı mevduatta paralar ödenmemiş. Millet soruyor, nereye gitti bu para? Şu anda Merkez Bankası rezervi eksi 53,8 milyar dolar, nereye gitti o para? Artık de limanları satmak istiyorsunuz. Memleketi sata sata bitiremediniz.

“Bu teklif; kapıdan kovulup bacadan girmeye çalışmak”  

Söz konusu düzenleme 6 Ocak 2022 tarihli ve 7350 sayılı Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 1’inci hususuyla 24 Kasım 1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanuna eklenen süreksiz husus 30’la birebir doğrultuda bir karardır. Halbuki anılan 30’uncu unsur, Anayasa Mahkemesi’nin geçen temmuz ayındaki kararıyla iptal edilmiştir. Sonra Ekim ayında Plan ve Bütçe Kurulunda öbür bir torba kanunla limanlara ait yeni bir teklif getirmiş fakat getirilen teklif itirazlarımız üzerine geri çekilmişti. Kısaca, geri çekilen bu teklif iki ay sonra ve mahkeme kararından dört buçuk ay sonra bu düzenleme, yeni teklifin 2’inci hususuyla Meclis gündemine getirilmiş durumda. Yani kapıdan kovulup bacadan girmeye çalışma, Anayasa’yı hiçe sayma.”

“Kutsal meyve zeytini koruyacaksınız!” 

CHP’li Bülbül zeytin alanlarının madene açılmasıyla ilgili iptal edilen yönetmeliği de hatırlatarak, “Ben 25 milyon ağaçlı, Türkiye’de en fazla zeytin ağacına sahip olan ilin milletvekiliyim. Zeytin Kanunu’na alışılmamış olarak bir yönetmelik çıkardınız ve 1 Mart 2022’de Danıştay’a gittik. Danıştay da yürütmenin durdurulması kararını verdi. Siz tekrar kanun teklifiyle önümüze getirdiniz. Yahu kardeşim, bu stratejik bir eserdir; pamuk üzere, zeytin, zeytinyağı; yani bunlara dokunmayın, üretmek çok değerli. Buğdayı Ukrayna’dan alıyoruz, pamuğu Yunanistan’dan alıyoruz, samanı Bulgaristan’dan alıyoruz. Ya kardeşim, zeytinyağını da gidip de İspanya’dan mı alacağız, Yunanistan’dan mı alacağız?” diye sordu. (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir