Cari Açık Rekor Kırdı: Uzmanlar Ekonomideki Tehlikeye Dikkat Çekti!

Türkiye, 2021 yılı son çeyreğine hakikat yeni bir iktisat modeli izlemeye karar verdi. Türkiye İktisat Modeli olarak isimlendirilen bu modelde, ana maksat ihracat artacak, cari fazla verilecekti. Böylece iktisatta hem büyüme sağlanacak hem de enflasyon düşecekti. İster yanlış vakit, ister yanlış model diyelim sonuçta bizim ne istediğimizin ehemmiyeti olmadan modelin getirdiği sonuçlar amaçlarının tam karşıtı oldu. İhracat artar üzere görünürken, ithalat aldı başını gitti. Dış ticaret açığı rekorlar kırdı. TL’de bedel kaybı enflasyonu körükledi. Büyüme, ‘Var lakin nasıl?’ sorusu sorulurken, gelir dağılımı meseleleri körükledi. Son olarak bugün açıklanan bilgilerde görüldü ki cari açık da rekor yeniledi.

Cari süreçler Ocak ayında rekor düzeyde açık verdi.

Cari süreçler hesabı Ocak ayında 9.849 milyon dolar açık ile rekor düzeyde gerçekleşti. Ödemeler istikrarı, en son 2011 yılı Mart ayında 9,41 milyar dolar açık ile rekor kırmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada, ‘Ocak ayında cari süreçler hesabı 9.849 milyon ABD doları açık kaydetmiştir. Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı ise 2.602 milyon ABD doları fazla vermiştir’ denilirken, Ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığı 12.431 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir’ tabirleri kullanıldı.

Devamında teorik açıklamalar merak edenler için şu formda oldu: Hizmetler istikrarı kaynaklı girişler 3.164 milyon ABD doları düzeyinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 2.454 milyon dolar oldu.

Birincil gelir istikrarı kalemi 381 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir istikrarı kalemi de 201 milyon ABD doları net çıkış kaydetti.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 223 milyon dolar, portföy yatırımları 490 milyon dolar net giriş kaydetti. Resmi rezervlerde bu ay 9.341 milyon dolar net azalış oluştu.

Uzmanlar ise cari açığı yorumladı.

Ekonomi modelinin gayeleri sorgulanırken,

Grafikler tek başına durumu anlatıyordu.

Rezervlerde erime sürdü.

Her açıdan muhakkak devirlerin rekoru görülüyordu.

Tehlikelere dikkat çekildi.

Sizin carinizde açık oldu mu? Yoksa net mi yanılgı noksan?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir