Bakan Soylu’dan uyuşturucu mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da Emniyet ve Jandarma için alınan araçların teslim merasiminin akabinde Van Evliya Çelebi Uygulama Oteli’nde düzenlenen ‘En Âlâ Narkotik Polisi Anne’ programına katıldı. Buradaki konuşmasına uyuşturucu gayret ile ilgili bir anısını anlatarak başlayan Bakan Soylu, şunları söyledi:

* “Bir seçim çalışması esnasında vatandaşların ortasında iken kalabalıkta bir bayan kolumu tuttu ve sıktı. Dedi ki, ‘Ne olursun benim evladımı kurtar’. O anı hiç unutmuyorum. ‘Ne oldu?’ dedim, ‘Sen devletin adamısın, sen güçlü adamsın, sen benim evladımı kurtarabilirsin, ne olur evladımı kurtar’ dedi.

* Sonra dinledim. Evladı uyuşturucu bağımlısı ve çok uzun yıllar annesine, kardeşlerine şiddet uyguluyor halindeki çarpıcı dramı anlattı. Ondan sonra bu çabayı arkadaşlarımızla birlikte daha üst bir noktaya taşıyabilmek için değerli Cumhurbaşkanımıza anlattım. Allah razı olsun. O günden itibaren büyük bir uğraş ortaya koyuyoruz. 2017 yılıydı. O yıl ülkemizde uyuşturucuda ölen insanların sayısı 941’di. Geçen yıl 270 sayısıyla yani 1/3 oranında uyuşturucudan ölen insanların sayısı düştü.”

UYUŞTURUCUNUN ROTASI DEĞİŞTİ

Avrupa’da esrarın rahatlıkla kullanıldığını aktaran Bakan Soylu, alışveriş merkezlerinde artık narko-shopların açıldığını Avrupa’da kimi ülkelerde eroin şırıngasını bedavaya verildiğini söyledi. Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

* “Geçen gün Almanya Sağlık Bakanı açıkladı. ‘Artık belli bir ölçüde esrarın ve eroinin kullanılmasına müsaade edeceğiz’ dedi. Amerika’da bir kasabayı büsbütün esrar, eroin ve uyuşturucu kullanımına bıraktılar. Şunu söz etmek istiyorum. Dünyanın uyuşturucu konusunda teslim olduğu bir devirde biz uğraş ediyoruz.

* Ve burada huzurunuzda söylemek istiyorum. Eroinin rotası captagonun ve bonzainin rotası Türkiye’de değil. Evvelce Afganistan-İran üzerinden bu hudut sınırından gelen eroinin rotası artık Akdeniz’e yanlışsız indi. Akdeniz’den gerçek Avrupa’ya gidiyor. Bilhassa bonzai, Çin üretimi ile bu rotadan geliyordu. O da bizim rotamızdan artık gelemiyor. Captagon Suriye’den geliyordu. Artık daha fazla en son 2022 Avrupa raporunda gözüküyor ki deniz üzerinden Avrupa’ya gidiyor.

* Evvelce her yakalanan 4 kilogram eroinin bir kilogramı Hakkari-Van-Ağrı bu hudut sınırında yakalanırdı. Artık 4’ün 3’ü bu hudut sınırında yakalanıyor. Alanda önlem alınca mecburen rotayı değiştirmek durumunda kaldılar. Yalnızca bu olmadı. Büyük bir uğraş gerçekleşiyor. Biz Müslümanız. Bu türlü bir uyuşturucu hususa teslim olacak bir millet olmamalıyız. Çocuklarımızı bu uyuşturucu unsura teslim etmemeliyiz.”

En Âlâ Narkotik Polisi Anne Projesi’nin nasıl çıktığını da anlatan Bakan Soylu, “Bizim Narkolog Projesi var. Yakaladığımız her uyuşturucu kullanıcısı ile satıcısına sorduğumuz bir anket formu var. Bütün bunlar bizim için bir yol haritası oluşturdu. Bu projede uyuşturucunun en çok nerede kullanıldığını sorduğumuzda yüzde 48’i meskende kullanıyor. En çok kullanılan ikinci yer metruk binalardır. Metruk binalarda yüzde 30 ile başladık. Türkiyede 122 bin metruk binanın 90 binini yıktık. 18 bin binanın da rehabilitasyonunu yaptık” dedi.

“PES ETMEYECEĞİZ”

Bir taraftan metruk binaları yıktıklarını, bir taraftan parkları ışıklandırdıklarını, birebir vakitte da araçlar içinde gece operasyonlar yaptıklarını anlatan Bakan Soylu, hiçbir şeyi boşta bırakmamaya çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile bir karar aldıklarını ve nisan ayına kadar 25 milyon beşere ulaşacaklarını da anlatan Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

* “Yani Avrupa ve Amerika pes ederken biz pes etmeyeceğiz. Bu uyuşturucu illetinin kökünü kazıyacağız. Uyuşturucu da kökünü kazıma operasyonları yapıyoruz. 2016 yılında 15 Temmuz yapıldıktan sonra cezaevinde bulunan uyuşturucu satıcıları 30 bindi. Şu anda 121 bin. Büyük bir uğraş. Yargıyla savcılarımızla el birliğiyle büyük bir çaba ortaya koymaya çalışıyoruz. Bazen projeli çalışmalar yapıyoruz.

* 4-5 ay izliyoruz. Bu çalışmalarla onun bir daha bu işi yapmamasını temin eden bir adımı ortaya koymaya çalışıyoruz. Dünyada hiç olmayan bir program yaptık. İsmi ‘Asena’. Geçen mart ayından beri hiçbir ihbar, istihbarat almadan, milyonlarca datayı kendi içinde yapay zeka programıyla gerçekleştirerek şu ana kadar 6 bin 400 yakalamayı gerçekleştirdik. Durmuyoruz, büyük bir çabayı ortaya koymaya çalışıyor ve buna devam ediyoruz. Kökünü kurutma operasyonları yapıyoruz. Dün Mardin’de yapıldı. Burada projeli operasyonlarla birlikte birçok yerde bunu sağlamaya çalışıyoruz.”

Bakan Soylu, kelamlarına şöyle devam etti:

* “2022 yılı Avrupa’daki rapora nazaran 1 milyon kişi başına uyuşturucu ilişkili can kaybı sayısı dünya genelinde 35, Avrupa genelinde 17, ABD’de milyonda 324, Norveçte 89, Almanyada 29, Türkiye’de milyonda 4,7. Yani biz neredeyse ABD’nin milyonda 1’iyiz. Avrupa’nın da neredeyse 7’de1’iyiz. Bütün bunlarla birlikte bu çabamızı devam ettirdiğimizi söylemek istiyorum.

* Uyuşturucuya bağlı direkt ölenlerin sayısının 2017’de 941 olan sayının 270’e bu yıl da onuncu ayda vesilesiyle 146’ya düştüğünü söylemek isterim. Tekrar yüzde 10,15 daha düşük bir düzeyle uğraşımızı devam ettiriyoruz. Husus kullanım oranı Avrupa’da yüzde 29, yani 100 bireyden 29 kişi unsur kullanıyor, Avrupa uçmuş gidiyor. Bizde ise yüzde 3,1. Yani unsur kullanım oranımızda da düşüklük kelam konusu. Yaptığımız en değerli problemlerden bir tanesi de birinci defa Adana’da başladık, 62 vilayette kanalizasyonlardan atık husus alıyoruz.

* Üniversite ve Yeşilay yapıyordu. Artık Yeşilay yapıyor. 62 vilayette kanalizasyonlarda atık husus alıyorlar ve her 3 ayda bir ne kadar uyuşturucu husus kullanıldığı, ne kadar arttı, ne kadar azaldı, hangi unsur kullanıldı, bunları öğreniyoruz. Buna nazaran de vilayetlerimizde önlem alıyoruz. Bununla birlikte her ilin 42 ile riskini ölçüyoruz. Her ilçeyi 32 kriterle ölçüyoruz. Bunu, ilgili kurumlarımızın tamamına gönderiyoruz. Ayrıyeten Bağımlılıkla Uğraş Yüksek Kurulumumuzun vilayet ve ilçelerde yansımaları var. Bunları kıymetlendiriyoruz. Risk haritaları yapılıyor ve bu risk haritaları üzerinden de büyük bir uğraş ortaya konulmaya çalışılıyor.”

Son 6 yılda 100 olan AMATEM ve ÇEMATEM sayısını 136’ya çıkardıklarını anlatan Bakan Soylu, şöyle devam etti:

* “Uyuma aplikasyonu yaklaşık 600 bin sayısına yaklaştı. Yeniden 50 bin ihbar geldi. Kimsenin ismini, soyadını almıyoruz. İhbara gideriz, kâfi ki ihbar gönderilsin. Tıpkı bayana şiddetle gayrette yaptığımız üzere. KADES diye bir telefon programı yaptık. Şu an 4 milyon 800 bin bayan bu telefon programını indirdi, 500 binin üzerinde ihbara gittik.

* Aile içi ve bayana şiddetle uğraş alanında da vefat sayısını geçen yıldan bu seneye kadar yeniden topyekûn bir gayretle düşürdük. Hem irtibat kanalarını açtık hem de burada bayana yönelik mevt sayılarını da yüzde 12, 13 civarında düşürdük. Bu işi sıfıra getirene kadar tıpkı halde uğraşımızı gerçekleştireceğiz. Türkiye’de 20 vilayette alan kontrolleri yapıyoruz. Bu işe başımızı koyduk. Bu uyuşturucuyu Türkiye hudutlarına sokmayacağız. Bu illetin kökünü kurutup kazıyacağız.”

“UYUŞTURUCU SATICISINI GÖRDÜĞÜNÜZDE AYAĞINI KIRIN”

Bakan Soylu, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Ben bir şey söyledim. Uyuşturucu satıcısının bacaklarını kırın. Bunu ne vakit söyledim. Bunu söylediğim vakit şuydu. Okulların önünde neredeyse uyuşturucu satıcıları uyuşturucu satıyorlardı. Bunu söylediğim vakit vefat sayısı 941’e gelmişti. Tıpkı Avrupa, Amerika nasıl teslim alacaktı bu da FETÖ’nün ortaya koyduğu bir oyundur. Bunu da söz etmem lazım.

* Bütün bunları yaparken, elbette ki seyirci kalamazdım. Artık bizim oradaki irademiz ve kararlılığımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu talimatlar, bizim kapasitemizi geliştirme konusunda narko timlerimiz 12 vilayette vardı. 81 vilayete 2-3 yıl içerisinde her tarafa narko timlerimizi kurduk. Uğraşımızı Türkiye’nin her yanına yaymaya çalıştık.

* Şunu tabir etmek isterim. Ayaklarını kırın dediğim noktada bu türlü bir durum ve tabloyla karşı karşıyaydık. 941’den 270’e düştü. Daha da düşecek. Gençlerimizi, insanlarımızı bu tehlikeden kurtarmaya yemin ettik, kelam verdik. Bu mevzudaki irademizi ortaya koyacağız.

* Bana ne kadar kızarsa da kızsınlar uyuşturucu satıcısını gördüğünüzde ayağını kırın, bu kadar kolay. Çocuklarımıza illet, musallat olmasın. Çocuklarımız, mühendis, doktor, öğretmen olsun. Annelerin, babaların dizine tabanında iyi evlat olsunlar. Onlar da anne baba oldukları vakit bu millete iyi işler yapabilsinler. Kuşaklarımız sağlıklı olsun. Dünya uyusa da biz bu uğraşa her vakit devam edeceğiz.” DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir