Almanya’da terör örgütü DEAŞ’ın finansman ağına darbe

Federal Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “yabancı bir terör örgütünü” desteklemek ve kısmen “dış ticaret kanununu ihlal etmek” suçlamasıyla Alman vatandaşları Chahira A, Anna Y. Harun Y. ve Alperen K, Kosova vatandaşı Kujtim B. ve Türk vatandaşı Cağla K. ile Fas ve Alman vatandaşlığına sahip olan Siham O’nun gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada operasyon kapsamında Baden-Württemberg, Bremen, Hamburg, Hessen, Kuzey-Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinin yanı sıra Hollanda’da toplam 19 yerde aramaların başlatıldığı söz edildi.

Bağış toplamak için kampanya yürütülmüş

Zanlıların, DEAŞ’ın Suriye’deki terör faaliyetlerini mali bağışlarla destekleyen memleketler arası bir ağın üyesi olduğu aktarılan açıklamada, 2 DEAŞ yandaşının Telegram kanallarından bağış toplamak için kampanya yürüttüğü lisana getirildi.

Zanlıların kelam konusu bağışları toplamada ve DEAŞ’a iletme konusunda rol aldığı tabir edilen açıklamada, bunun örgütün güçlenmesine hizmet ettiği kaydedildi. Açıklamada, Suriye’de DEAŞ terör örgütüne en az 65 bin avro para transfer edildiği bilgisi paylaşılarak, zanlıların bugün ve yarın tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarılacağı belirtildi.

Ayrıca Berlin, Celle, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Koblenz, München, Naumburg, Stuttgart ve Thüringen başsavcılıklarında DEAŞ finansman ağına transferlere ait devam eden soruşturmalar kapsamında önlemlerin alındığı ve 90’ın üzerinde yerde aramalar yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Operasyonda 1000’in üzerinde polisin vazife yaptığı duyuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir