Açlık sınırı 9 bin, yoksulluk ise 31 bin TL’yi geçti

BİSAM’ın Şubat 2023 raporuna nazaran, geçen ay dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve istikrarlı beslenmesi için yapması gereken harcama meblağı 9 bin 234 liraya yükseldi. Açlık hududu, yalnızca besin için yapılması gereken en az harcama meblağını ortaya koyuyor.

Açlık sonu üzerinden hane halkı tüketim harcamaları temel alınarak yapılan BİSAM hesaplamalarına nazaran yoksulluk sonu ise 31 bin 939 lira olarak belirlendi.

Günlük harcama ihtiyacı 300 lirayı geçti

BİSAM araştırmasına nazaran, Şubat’ta günlük harcamalarda en yüksek maliyet kümesini 115,41 lirayla süt ve süt eserleri kümesi oluşturdu. Et, tavuk ve balık kümesi için yapılması gereken taban harcama meblağı ise 53,74 lira olarak hesaplandı. Zerzevat ve meyve için yapılması gereken günlük harcama meblağı 52 lira olurken ekmek için gerekli harcama meblağı günlük 23,4 lirayı buldu. Katı yağ ve sıvı yağ içinse 19,5 liralık masraf yapılması gerektiği belirtildi. Araştırmaya nazaran, yumurta için 7 lira, şeker, bal, reçel ve pekmez içinse 8,84 lira harcama yapılması gerekti.

BİSAM’ın üç ay yayımladığı rapor, Ekim’de açlık sonunun 7 bin 552 lira, yoksulluk sınırınınsa 26 bin 123 lira olduğuna işaret ediyordu.

BİSAM, açlık ve yoksulluk sınırını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgileri, İstanbul Halk Ekmek, zincir market fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda belirlediğini belirtiyor. BİSAM Beslenme Kalıbı’nın ise Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyabetik bölümünün hazırladığı Türkiye’ye Özgü Beslenme Kalıbı’ndan yola çıkılarak hazırlandığı söz ediliyor.

TÜİK, Şubat ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 55,18 olduğunu açıklamıştı. Akademisyenlerden oluşan bağımsız Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) ise enflasyonun yüzde 126,91 olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir