ABD’den 5 yıl sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde Çin’e ilk ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, iki ülke ortasında şubattaki “casus balon” krizi nedeniyle iptal ettiği Pekin ziyaretini 4 ay sonra gerçekleştirdi.

ABD’li Bakan, iki günlük resmi ziyaret için bu sabah saatlerinde Pekin’e ulaştı. Blinken’i havaalanında Çin’in Kuzey Amerika ve Okyanusya İlişlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yang Tao ve ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicolas Burns karşıladı.

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2021’in başında misyona gelmesinden bu yana Pekin’e gelen en üst seviye yetkili ve 5 yıl sonra Çin’i ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı oldu. En son Donald Trump döneminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2018’de Pekin’i ziyaret etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Doruğu’nda yaptıkları görüşmede Blinken’in Pekin’i ziyaret etmesine karar vermiş lakin şubatta yapılması planlanan ziyaret, Çin’e ilişkin yüksek irtifa balonunun Amerikan hava alanına girmesinin akabinde yaşanan kriz nedeniyle iptal etmişti.

Blinken, Pekin’e varışının akabinde Diaoyutai Devlet Konuk Konutu’nda mevkidaşı Çin Gang ile bir ortaya geldi. Bakanların heyetler ortası görüşmesi 5 buçuk saat sürdü. ABD ve Çin heyetleri görüşmenin akabinde akşam çalışma yemeğinde de bir ortaya geldi.

TAYVAN SIKINTISINA VURGU

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Bakan Çin Gang, görüşmede Çin-ABD alakalarının diplomatik bağların kurulmasından bu yana en berbat noktada olduğuna dikkati çekerek, bu durumun iki halkın çıkarlarına ve memleketler arası toplumun beklentilerine uygun olmadığını belirtti.

Çin’in ABD ile ilişkilerini, Devlet Başkanı Şi Cinping’in ortaya koyduğu karşılıklı hürmet, barış içinde bir ortada yaşama ve kazan-kazan işbirliği prensipleri çerçevesinde gördüğünü söz eden Çin Gang, bu prensiplerin münasebetlerin ortak ruhu, gayesi ve kırmızı çizgisi olması gerektiğini vurguladı.

Çin Gang, ABD ile istikrarlı, öngörülebilir ve yapan bağlantı kurmak istediklerini belirterek, “Umarız ABD, Çin’e dair objektif ve rasyonel bir bakışı benimser, bağlantıların siyasi temelini korunmak ve beklenmedik münferit olayları akılcı, sakin ve profesyonel usulde ele almak için Çin ile çalışır.” dedi.

Çinli Bakan, tarafların, ABD ve Çin önderlerinin Bali’deki görüşmelerinde vardıkları anlayış birliğinin içeriğine ve ruhuna uygun olarak bağları tekrar istikrarlı bir doğrultuya sokmak için uğraş göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Çin Gang, Tayvan probleminin Çin’in en temel çıkarı, en kıymetli problemi ve Çin-ABD bağlarındaki en bariz risk olduğunu vurgulayarak ABD tarafını, tek Çin unsuruna bağlı kalmaya, diplomatik alakaların temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’deki yükümlülüklerine ve “Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe” taahhüdüne uymaya çağırdı.

İLETİŞİM KANALLARININ AÇIK TUTULMASI

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise, Bakan Blinken’in görüşmede, yanlış algılama ve hesap yanılgılarının yaratacağı risklerden kaçınmak için farklı sorun alanlarında bağlantı kanallarını açık tutmanın ve diplomasinin ehemmiyetine işaret ettiği aktarıldı.

Bakan Blinken’in bağlarda dert konusu olan çok sayıda problemin yanı sıra Çin ile çıkarların çakıştığı ulus çok meselelerde işbirliği imkanlarını lisana getirdiği belirtilen açıklamada, “Dışişleri Bakanı, ABD’nin daima Amerikan halkının çıkarları ve kıymetlerini savunacağı ve özgür, açık bir dünyayı ve kurallara dayalı memleketler arası nizamı savunmak için müttefikleri ve ortaklarıyla çalışacağını açıkça söz etmiştir.” denildi.

Açıklamada Bilinken’in Çin Gang’ı diyaloğu sürdürmek üzere ziyaret için Washington’a davet ettiği kaydedildi.

Görüşmede taraflar, Çin-ABD bağlarında yol gösterici prensipler üzerine istişareleri sürdürme, bağlardaki belirli meseleleri ortak çalışma kümesiyle ele alma, halklar ortasında, iş ve eğitim alanında etkileşimleri teşvik etme konusunda anlaştı.

Blinken’in, yarın Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlgiler Kurulu Ofisi Yöneticisi Vang Yi ve Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmeler yapması bekleniyor.

Blinken, Çin ile ABD ortasında ekonomik ve stratejik rekabetin arttığı, mevcut meselelerin ve tansiyonların çözülmeden devam ettiği, münasebetlerde karşılıklı güvensizliğin hakim olduğu bir süreçte Pekin’i ziyaret ediyor.

İki ülke ortasında Tayvan probleminden, Güney Çin Denizi’ndeki askeri tansiyona, ekonomik ve teknolojik rekabetten insan hakları sıkıntısına dek çok sayıda problemli alan bulunuyor.

Ziyarette tarafların problemli alanlardaki tavırlarını yinelemesi beklenirken, rastgele bir alanda tahlile yönelik tam uzlaşma sağlanabileceği öngörülmüyor. Lakin ziyaret, balon krizinin akabinde kesintiye uğrayan diplomatik bağlantının yine sağlanmasına yönelik son aylarda atılan adımların son halkası olarak değer taşıyor.

CASUS BALON KRİZİ VE DİPLOMASİNİN KOPMASI

ABD Savunma Bakanlığı, 3 Şubat’ta Çin’e ilişkin olduğu sav edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığının ve Montana eyaletinde ortalarında nükleer başlık ve uzun menzilli füze depolarının olduğu kimi hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğinin tespit edildiğini bildirmişti.

Çin, balonun ülkeye ilişkin sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, denetim kabiliyeti sonlu olduğundan rüzgarlarla sürüklenerek kazara ABD hava alanına girdiğini ileri sürmüştü.

Çin’in açıklaması Washington’ı tatmin etmezken Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’e yapmayı planladığı ziyareti iptal etmişti.

Balon 4 Şubat’ta, Lider Joe Biden’ın buyruğuyla Atlantik Okyanusu üzerine çıktığında, ABD kara sularında savaş uçağınca vurularak düşürülmüştü.

Pekin idaresi, “sivil insansız hava aracına güç kullanarak müdahale ettiği” gerekçesiyle ABD’yi protesto etmişti.

Kriz yüzünden diplomatik alakalar büyük ölçüde kesilirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile ÇKP Merkezi Dış Münasebetler Komitesi Ofisi Yöneticisi Vang Yi, 10-11 Mayıs’ta Avusturya’nın başşehri Viyana’da yaptıkları görüşmede bağları yine kurma konusunda adım atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir